Сътрудничеството между институциите – ключ към защита на жертвите на домашно насилие

Превенцията е най-важният елемент от ефективното противодействие на домашното насилие, а справянето с него изисква повишената чувствителност на обществото като цяло. Около тази теза се обединиха участниците в проведената днес пресконференция, чийто домакин бе ОДМВР-Силистра. Във формата участваха г-жа Пепа Денева, експерт „Връзки с обществеността“ в Окръжния съд, съдия Жанет Борова от Районния съд, административният ръководител на Районната прокуратура г-жа Веселина Милушева, директорът на РД „Социално подпомагане“ г-жа Мая Димитрова, началникът на отдел „Закрила на детето“ г-жа Ваня Райчева и Галя Иванова от  ЖС „Екатерина Каравелова“.

Проблемът с домашното насилие за съжаление напоследък придобива особена актуалност, а за неговото решение са необходими обединените усилия на институциите, медиите и обществото като цяло, каза при откриването старши комисар Мартин Недялков, директор на ОДМВР-Силистра. От днес, когато отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, МВР и УНИЦЕФ започват Национална превантивна кампания „Никога повече…“, посочи той и допълни,  че в рамките ѝ са разпространени информационни материали, а с учениците от горната училищна степен започват поредица от беседи по темата.

Общо 60 са постъпилите в ОДМВР-Силистра заповеди по Закона за защита от домашно насилие от началото на 2024 г., от които 37 за незабавна защита, 19 за постоянна, а 4 са отменени, съобщи главен инспектор Николай Маринов от отдел „Охранителна полиция“. Пострадали са 83-ма, от които 45 жени, 27 деца и 12 мъже. 70 са установените извършители на домашно насилие, 90% от които са мъже. По отношение на работата на полицията главен инспектор Маринов обясни, че от началото на настоящата година в МВР са изготвени и действат Методически указания за действията на служителите в МВР по Закона за защита от домашно насилие. Изработен е Алгоритъм за оценка на риска на пострадали от домашно насилие, а този подход гарантира единен начин на работа на полицейските служители при случаи на насилие на територията на цялата страна.

Според данни от Окръжния съд, представени от г-жа Пепа Денева, експерт „Връзки с обществеността“, в районните съдилища на Силистренски съдебен район са образувани 97 производства по Закона за домашното насилие, всички по молби на жени. По тези дела са издадени 82 заповеди за незабавна защита, а в 27 случая молбите по делата са оттеглени от молителите.

Оттеглянето на молбите много често се свързва с икономическа зависимост от мъжа, коментира съдия Жанет Борова от Районен съд –Силистра. По думите ѝ жените често са готови да търпят насилие, а липсата на финансова и материална обезпеченост ги кара да се откажат от намеренията си. Въпреки това напоследък се забелязва положителна тенденция към намаляване броя на оттеглените молби. В случаите на домашно насилие децата са пасивните жертви, каза още съдия Борова, и призова за повишено внимание към този проблем.

В Районна прокуратура – Силистра за периода 01.01.2024 г. – 30.06.2024 г. са наблюдавани общо 68 преписки и досъдебни производства за домашно насилие, съобщи административният ръководител на институцията Веселина Милушева. Най-много от тях са за телесни повреди, следват заплахите и нарушенията на заповедите за защита. Според прокурор Милушева в редица случаи човешкото безразличие поставя прокуратурата в невъзможност надлежно да събере доказателства по реда на НПК. Съседи и близки на жертвите често отказват да свидетелстват в хода на предварителната проверка и това сериозно възпрепятства работата на разследващите. Проблем е и подаването на сигнали за домашно насилие на по-късен етап, когато жертвата не може да бъде освидетелствана.

16 заявления за получаване на социална услуга от жертви на насилие са регистрирани в РД „Социално подпомагане“ – Силистра през 2023 г., а от началото на настоящата година броят на заявленията е 8. Данните изнесе г-жа Мая Димитрова, директор на РДСП, и допълни, че в много от случаите проявената агресия се дължи на злоупотреба с алкохол. Тя насочи вниманието към децата, които във всички случаи са потърпевши, макар и само като свидетели на насилие. За тези деца съществува риск от емоционално и психическо разстройство, допълни г-жа Ваня Райчева, началник отдел „Закрила на детето“, затова в зависимост от случая те се насочват към Кризисен център или Център за обществена подкрепа за работа с психолог.

Адмирации за работата си от всички участници в срещата получи Женско сдружение „Екатерина Каравелова“ в лицето на нейния представител г-жа Галя Иванова. За пореден път Сдружението организира 16-дневна кампания за борба с насилието над жени и домашното насилие, по време на която са планирани благотворителен базар, провеждане на срещи с ученици, Ден на отворените врати.

 

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе