Златни медали за златните гласове от Алфатар на XII-ти Национален събор на българското народно творчество

На 5, 6 и 7 август в Копривщица се проведе XII-то издание на Националния събор на българското народно творчество. Мотото на тазгодишното издание е „България пее в Копривщица“.

Организатори са Министерство на културата, Община Копривщица, областна администрация на Софийска област, Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.

Националният събор на българското народно творчество в Копривщица съществува от 1965 г. Той е вписан в Регистъра на добрите практики за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО от декември 2016 г.

 

На шест сцени, пръснати по ливадите в местността „Войводенец“, творчески състави и индивидуални изпълнители показват автентичен фолклор от 28-те административни области на страната. Хиляди българи и чужденци от четири континента изкачиха пеша височината, за да се насладят на техните изпълнения. Над 6500 изпълнителите участват във фолклорната надпревара през трите дни на събора.

6 август 2022 г. – в програмата от втория ден на събора на сцена 4 в късния следобед близо тричасова програма представиха 5 читалища и един самодеен клуб от три общини от област Силистра – Алфатар, Силистра (Бабук и Смилец), и Дулово (Межден, Грънчарово и СНЦ „Ритмика“). Жури от учени от БАН, включващо проф. дн Венцислав Димов – преподавател в Софийския университет; Институт за изследване на изкуствата – БАН, д-р Лина Гергова – главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и д-р Галина Луканова – главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН оцени 6 обичая и ритуали – коледуване, лазаруване, белене на платно, плетница/седянка, „направа на динен мед/маджун“ и „викане на къща“, отделно колективни и индивидуални изпълнители на песни от Силистренския край.

Кметът на община Алфатар д-р Янка Господинова заедно със самодейците при НЧ „Йордан Йовков – 1894г.“ – гр. Алфатар се представиха блестящо с изпълнението на обичая „Белене на платно“. За своето великолепно изпълнение журито заслужено ги отличи със златен медал. Индивидуални отличия извоюваха Димитър Пехливански, Иванка Титева, Елена Савова и Кольо Стоянов, които изпълниха обичани от всички народните песни характерни за добруджанския край.

Поздравления за труда, всеотдайността и любовта, с които съхранявате достойно нашите традиции!

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе