Районен съд-Силистра получи висока оценка за работата си относно производства за защита от домашното насилие

„Активни срещу насилието над жени“ – това бе основната тема на работна среща в Областна администрация-Силистра. Тя бе реализирана от фондациите „Анимус“ и „Общество и сигурност“.

Представител на Районен съд-Силистра бе районен съдия Жанет Борова, която участва активно в анализа на показателите за Районните съдилища в Силистра, Дулово и Тутракан.

Участваха още представители на Женско сдружение „Екатерина Каравелова“-Силистра; на дирекции „Социално подпомагане“-Силистра, Дулово и Тутракан; инспектори от детска педагогическа стая; служители на криминална и охранителна полиция; експерти от общини в област Силистра, прокурор от Районна прокуратура-Силистра, експерти от Областна администрация-Силистра.

Данните, които бяха предмет на дискусията в този форум са от проведен мониторинг на публичните политики и практики за работа при случаи на домашно насилие в област Силистра.

Системата за мониторинг се прилага в четири области в страната – Силистра, Смолян, Сливен и София-град, чрез попълване на въпросник относно производства по Закона за защита от домашно насилие /ЗЗДН/ за 2021година, изпратен до партньорите.

Широко бяха обсъдени често срещаните форми на домашно насилие – физическо, сексуално, психическо, емоционално и икономическо между близки хора в дома – съпрузи, деца и родители.

Районен съдия Борова сподели впечатления и опит от своята практика в производства по ЗЗДН, като анализира и резултатите от въпросника за мониторинг за съдебен район-Силистра.

Общо образуваните производства по ЗЗДН за 2021година са 47, от които в Районен съд-Силистра-33, в Районен съд-Дулово-8 и в Районен съд-Тутракан-6.

17 от образуваните дела са прекратени, като 1 е изпратено по подсъдност в друг съдебен район, а 16 са прекратени поради оттегляне на молбата от молителят/жертвата/.

По всички образувани производства по ЗЗДН в Районните съдилища в Силистра, Дулово и Тутракан са издадени заповеди за защита или заповеди за незабавна защита, и са наложени различни мерки за защита от домашно насилие – задължаване на извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие; отстраняване на извършителя от съвместно обитаваното жилище за определен от съда срок; задължаване на извършителя да посещава специализирани програми; временно определяне на местоживеене на дете при родител, който не е извършил насилието. Във всички случаи съдът налага и глоба от 200 до 1000лева на извършителя на домашното насилие.

Няма постигната съдебна спогодба между страните по дела за защита от домашно насилие.

Добър показател е липсата на прекратени дела поради нередовност на исковата молба. Това е в резултат на доброто взаимодействие между институциите – правилно консултиране, насочване към конкретната институция, юридическа помощ за изготвяне на документи. За сравнение в други региони на страната до 30% от делата са прекратени поради нередовност на исковите молби.

Отличен показател за високото качество на постановените съдебни актове по ЗЗДН от Районните съдилища в съдебен район-Силистра е и факта, че през 2021година само едно решение по ЗЗДН е обжалвано пред Окръжен съд-Силистра, който е оставил в сила акта на първата инстанция.

Област Силистра, съпоставена с други региони на страната има относително малък брой подадени сигнали за домашно насилие.

Участниците в срещата с тревога отчетоха факта, че жертвите на домашно насилие се страхуват или се срамуват да признаят за това, а друга част не виждат смисъл да споделят и да потърсят помощ.

Тревожна е и ситуацията с пострадалите, които все пак са подали сигнал до телефон 112 и са потърсили помощ от полицията. Най-често след като им е било оказано съдействие от органите на реда, пострадалите не предприемат други действия.

Основната причина за това е, че жертвите са в близки взаимоотношения с извършителите на домашното насилие и не искат случилото се да има последствия за насилниците. Такива са случаите при насилие над деца, над семеен партньор, и особено над възрастни хора, които стават жертви на порасналите си деца.

В борбата ни с домашното насилие е важно е да популяризираме правата на пострадалите:

  • Право на живот;
  • Право на свобода от изтезание и от жестоко нечовешко или унизително отношение или наказание;
  • Свобода от дискриминация;
  • Право на свобода и сигурност;
  • Право на личен и семеен живот;
  • Право на еднаква защита от закона;
  • Право да се ползва възможно най-високия стандарт на физическо и психическо здраве;
  • Право на равенство в брака.

Основната цел на участниците във форума бе да се повиши информираността, да се насърчат жертвите на домашно насилие да търсят правата си, да се активизира гражданското общество срещу насилието над жени, деца и възрастни хора, а също да се повиши капацитета за реакция и действия при всякакви случаи на домашно насилие

Домашното насилие ограничава в пълен обем човешките права, затова действията срещу него са приоритет в цивилизованият свят.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе