Село Добротица възстановява футболния си отбор след 30 години пауза

От страницата „Футболен клуб Левски 2024 – с. Добротица“, научаваме: „Радостни сме да Ви информираме, че след близо 30 години село Добротица (община Ситово) отново ще има футболен отбор. Това безвремие вече е в миналото и възстановяването на отбора е благодарение на една група ентусиасти с големи сърца. През сезон 2024/2025 отборът ще се състезава в Регионално първенство на област Силистра – ЗАПАДНА група. Началото винаги е трудно, но ние няма да се предадем. ВАШАТА подкрепа ще е от изключително значение за нас. Стадион „ГЕОРГИ СПАСОВ“ е нашият дом!“.

През 2018 г. бе проведено събитие, посветено на 86-ата година на футбола в село Добротица по инициатива на кметството в Добротица и със съдействието на община Ситово, както и на ФК „Вихър“ – село Любен. Клубът, чийто треньор е и кмет на селото, си няма…затревено игрище, защото преди години е изорано за нива. В основата му в продължение на десетилетия бе местният ФК „Левски“. Потомците на местни легенди се обърнаха към миналото, свързано с много сърцати и достойни мъже, заслужили признателност и благодарност за развитието на спорта в селото.

За целта на стадиона бе проведена среща между два отбора ветерани от различни поколения („бели“ срещу „сини“ в специални тениски с празничен надпис), уважена с приветствия от общината. Кметът Сезгин Алибрям, който е родом от село Искра, дори бе на вратата на единия от двата отбора, за да си спомни юношеските си умения. От името на кметството кметът Искра Георгиева откри тържеството и връчи поздравителни адреси на всички участници в него. Областен съвет на БФС връчи чрез своя представител Иван Занов златни медали на едни от най-заслужилите – посмъртно на славния вратар Георги Спасов (на него е кръстен стадионът в селото), на дългогодишния играч и треньор Йордан Милев, на Неждет Рюстемов – някогашен капитан на отбора, на Йордан Димов – също играч с много мачове, на Еджевит Шабан – въпросния настоящ кмет на село Любен и треньор на ФК „Вихър“.

Историята на футбола в Добротица, представена накратко от Росица Белева, е много богата, тъй като началото е поставено още в румънския период – говори се за далечната 1932 г., когато е стартът на интересната спортна игра, различна от челика и домуза, увлякла личност като Александър Русев – организатор и дългогодишен домакин, който до старини чертае игрищата и помага на младите. В годините около 1946 г. като част от „Б“ група отборът първоначално се е придвижвал с каруци, а по-късно с камиони – молотовки, зилове и др., осигурени от ТКЗС-то. Историята помни: лозя и поля с реколта са оставяни недообрани в името на поредния мач, на удоволствието от играта и от победата – радост, споделена от всички. Не всички загуби са понасяни стоически, но и надеждата винаги е била в основата на настроението.

Отборът е играл многократно на републикански и международни първенства в град Олтеница, Румъния, в Кубрат, Исперих, Завет, Красен, Куртово Конаре, Силистра, Дулово и др. С уговорката, че футболистите са играли срещу почерпка с кебапчета след мача, сигурно е имало и по някоя бира за „гарнитура“. И после са пътували все още потни с камиони и с други превозни средства. В тази ретроспекция да споменем и домакините на отбора – Бай Сандю, Тодор Караиванов, поправящия обувките на играчите Васил Милев, Марин Димитров и Йордан Петров – първо като играч и до преди две години помагач и на отбора на ФК „Вихър“ от село Любен – своеобразен продължителна футболните традиции в района на Добротица.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе