Ротари клуб Силистра приключи проекта за емоционално здраве сред подрастващите

С участието на настоящия президент на Ротари клуб Силистра Боян Боев и на паст-секретаря Йордан Георгиев премина обобщителната среща с психолозите Даниела Стоянова, Елка Йорданова и Маргарита Гецова, привлечени при реализацията на проекта за емоционално здраве „Опознай емоциите си“ (в проекта участва и колежката им Румяна Пантелеева). Той стана възможен със средства, събрани преди една година от събитие, организирано от ротарианците от най-големия град в Крайдунавска Добруджа. Според набелязания план в часовете на класния ръководител бяха проведени планираните 11 срещи в осми класове на силистренски гимназии. За изпълнението на проекта в предварителен план бе извършена предварителна логистика с ръководствата на учебните заведения.

За края на проекта като обобщаващо впечатление Боян Боев заяви: „Отчитаме успешна инициатива с набелязани проблеми, с които се сблъскват днешните тийнейджъри, а именно липсата на силни емоционални връзки и на диалог с родителите си, което се отразява на емоционалната им култура“. Този кратък извод намери своето професионално разшифроване от страна на психолозите по време на проведената дискусия в присъствието на представителите на две държавни медии – БНР и БТА.

Какви свои наблюдения споделиха психолозите?

Според очакванията им са се потвърдили тенденциите голям процент от подрастващите да се затрудняват сериозно при различаване на видовете емоции – примерно от пет представени посочват не повече две. В някои от случаите е ставало дума предимно за изпитван „гняв по разнообразни поводи“ и за „неизпитване на страх от нищо и от никого“. С последното „върви“ и чувството, че не признават авторитети и не спазват граници в общуването. Не се съобразяват с писани и неписани правила за обноски с различните категории хора и институции в обществото. Нямат нагласа да изразяват уважение към никого – съученици, учители, родители и пр. От поведението на учениците се прави и категорично заключение, че много от податките за това идва от проблеми с и при родителите.

Заявява се, че трябва да се „работи“ за преодоляване на негатива в това отношение чрез тяхното „образоване“ (на родителите). Оказва се много често, че модели на поведение в семейството се пресъздават в училище от страна на децата. Не е направено предложение как да стане това образоване, но се смята, че трябва да бъде взето предвид от властта на държавно ниво, която е призвана да вземе мерки в тази насока.

„Всички имаме право на всякакво поведение, но нямаме право да нараняваме другите хора около нас“, твърдят психолозите като правило, което е добре да се спазва. Друг извод е, че с проява на непукизъм обикновено се прикрива защитна агресия, която обаче се обръща и към подателя си. Многозначителна „забележка“ е уловената ситуация, че в очите на осмокласници от някои от училищата служителите на реда (полицаи и др.) са „лоши хора“, защото си вършат добре работата, тъй като залавят авторите на противообществени прояви.

Още впечатления от заявени постъпки от учениците, участвали в проекта: „у тях отсъстват навици за споделяне или ако го правят споделят факти, а не преживени емоции“; „интересуват ги материалните неща“; „обръщат внимание на резултатите, а не на преживяванията в житейски план“; „общуване и възпитание са ключови моменти“; „момичетата са по-активни при обсъждане на темата за емоциите“; „децата с видим проблем мълчат, т.е. не се включват в дискусията“; „наблюдават се високи нива на тревожност у децата“; „явно е нежеланието да се обсъждат проблеми пред съучениците“.

Психолозите споделиха и примери извън проекта, но характерни за тяхната „практика“: обикновено след 9-10-и клас родители водят при психолози своите „проблемни деца“, за да потърсят професионална помощ, а това понякога е доста закъсняло във времето. Не малко родители не осъзнават, че проблемът идва от самите тях, а случващото се с децата им е естествен рикушет. Стана ясно също, че по предписания в училищата назначените психолози са призвани да работят по график предимно с деца със СОП, а не по възникнали проблеми у „другите деца“, които са много повече, а те също имат необходимост от помощ.

Проектът имаше за цел да повиши емоционалната интелигентност, да подобри уменията за разпознаване на емоциите и да насърчи здравословното общуване сред подрастващите. В предварителен план пред медиите секретарят на РК Силистра Даниела Костова бе заявила от името на членовете на клуба: „Решихме да насочим усилията си към учениците от осми клас, защото те са в преходен момент, в който много от тях сменят училището и попадат в нова среда. Работим с професионалисти в сферата на психологията и с педагогически съветници в гимназиите. Проектът включва беседи в класовете, практически упражнения, игри. Целта е да насърчаване на прояви на повече емпатия и формиране на умения да се разпознават емоциите на съучениците“.

Проектът бе реализиран през настоящия м. ноември в почти всички силистренски училища в рамките на две седмици. Кампанията във връзка с него е продължение на миналогодишните две подобни, дело на Ротари клуб Силистра, също със средства, събрани от организирани от него събития. Да припомним, че в тях бяха извършени очни прегледи на над 900 деца от първи до четвърти клас и профилактични прегледи за гръбначни изкривявания на близо 600 деца от пети до седми клас. Направените статистически и от професионална гледна точка изводи бяха представени на обществото чрез нарочни публикации в социалните мрежи и в медиите.

Йордан Георгиев

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе