Награди за силистренци от тържеството за Деня на Русенския университет

В края на 2023 г. екип от Филиал Силистра на Русенския университет издаде пореден „Паметен лист“, този път посветен на 110-ата година от рождението на учителя, краеведа, учения, преводача и общественика Пирин Бояджиев. Нарича се „Възрожденски дух и европейски хоризонти в творчеството на Пирин Бояджиев“. За него близо година по-късно като лидер на екипа доц. д-р Румяна Лебедова – директор на Филиала, получи „Специална награда“ в частта от програмата за Деня на Университета, отредена за откриване на традиционната годишна експозиция на „Печатни и електронни издания на преподавателите на Русенски университет Ангел Кънчев“.

Тя е във фоайето на Ректората и включва 131 издания.  Фейсбук-профилът на Русенската Алма Матер уточнява: „Авторите на най-добрите от тях бяха наградени от ректора на университета проф. д-р Генчо Попов и от почетния ректор и председател на общото събрание академик Христо Белоев. Проведено бе и награждаване на най-добрите студентски творби от конкурса на тема „Русенският университет през моите очи“, обявен от ректорското ръководство, на който кандидатите представиха свои разработки във формата на кратки видео клипове и колажи. След проведено заседание на специално назначена комисия бяха отличени творбите на шестима участници“.

Да припомним по публикация във ВЕРСИНАЖ от декември 2023 г., че става дума как на шест страници са поместени предимно текстове от семинара, проведен на 10.11.2023 г. в Букурещ с подкрепата на тогавашния областен управител Минчо Йорданов. Защо в Букурещ с домакинството на покойния вече Лука Велчов – доайен на българите в румънската столица, в която Пирин Бояджиев е учил преди 9 десетилетия и където е живял до 1954 г. Знаменателно е, че училището, в което г-н Бояджиев е преподавал на г-н Велчов, е именувано „Христо Ботев“ по идея точно на него – почетния гражданин на Силистра, един от най-изявените представители на рода Бояджиеви.

В семинара участваха преподаватели от Филиал Силистра – доц. дфн Тодорка Георгиева, доц. д-р Румяна Лебедова – редактор на изданието, чиято предпечатна подготовка е дело на гл. ас. д-р инж. Милен Сапунджиев – преподавател инженерното направление на Филиал Силистра(бел.-той също получи награда н тазгодишния университетски празник, но като съавтор на учебник за електромобили); гл. ас. д-р Силвия Ангелова, Иван Занов – учител по история  и краевед, и др. В паметния лист са използвани снимки от фонда на Държавен архив – Силистра, както и от личните архиви на Милена Маркова – правнучка на Лефтер и Деспина Бояджиеви, както и на д-р Наталия Минчева, уредник в РИМ – Силистра, която също лично участва в проявата.

Доц. Лебедова имаше честта да произнесе академичното слово по време на тържественото събрание, посветено на празника, проведено в „Канев център“ в присъствието на студенти, преподаватели и гости, включително от областните администрации на Русе и Силистра, както и на двама новоутвърдени носители на званието „Доктор хонорис кауза“ на Русенския университет“ – академици от Украйна. В слово, изпълнено с много послания и достойнство, тя заяви, че университетската среда и образование са едновременно памет, култура, стил на живот, отправна точка, споделени ценности и много други неща, каквито всъщност винаги оставят трайни следи във времето и пространството. Обучението в Алма Матер дава възможност за среща между представители на различни поколения, обединени от знания в условия на пулсации и ритъм, които взаимно се допълват. Част от тях е кръстосването на хуманитарни и технически познания, на наука и творчество в името на създаване на темели на здрав градеж, позволяващ ни да преодоляваме превратностите на съдбата.

Според доц. Лебедова тези 79 години от основаването на РУ „Ангел Кънчев“ са 79 кръга от спиралата на живота, в които се вписва университетският дух, така необходим на младите хора по пътя на тяхното израстване. Благодарение на него те се запознават с големите теми и идеи на живота, за да имат така необходимото интелектуално и духовно съзряване, за да сполучат с пълноценна реализация. Споделено бе и виждането за митологичния символ, какъвто е т.нар. световното дърво – образ, характерен за мито-поетичното мислене и съзнание, който е сакралното пространство за подредба на света, връзка между „двата свята“. Тезата ѝ бе развита по посока на разбирането, че короната на „дървото“ е огледален образ на нейните корени.

Празникът на Русенския университет ще се запомни от силистренци и по повод участието на Ивелин Илиев – учител в СУ „Васил Левски“ – град Дулово в награждаването на 27 възпитаници на докторантската програма на Университета. Това се случи след неговата успешна защита на образователна и научна степен „Доктор“ на тема „Педагогически условия за формиране на ключови компетентности у учениците чрез интегриране на знанията в дисциплините от хуманитарния цикъл“ в Русенския университет. Съпругата му Донка Илиева, в момента преподавател по БЕЛ в силистренската ЕГ „П. Яворов“, също е със защитена ОНС „Доктор“ от преди близо две години. Нейната тема е „Изречения за изразяване на непряка обусловеност (отстъпка) в българския език“ с научен ръководител доц. дфн Тодорка Георгиева от катедра Филологически и природни науки при Филиал Силистра на Русенски университет „Ангел Кънчев“.

Трета награда за дипломни работи получиха Георги Ройбов и Анна Колева с ръководител проф. дн Антоанета Момчилова, като следдипломни специализанти, обучаващи се за придобиване на професионална квалификация „Учител по физическо възпитание и спорт” към Център за продължаващо обучение при Филиал Силистра.

Йордан Георгиев

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе