„Петък 15 часа“ в Силистра – завещанието от доброто старо за медиите време

Някога, някога, когато имаше в Силистра три местни телевизии плюс екипи към две регионални в Шумен и Русе, три местни кабелни и ефирни радиостанции, петима щатни кореспонденти на национални медии – частна преса, държавни: агенция, телевизия и радио, поне две частни ТВ; минимум два местни всекидневника и два седмичника във всеки момент, 5 месечни издания на общини, кабелни радиостанции в Дурово и Тутракан – там и частни вестници с различна периодика, няколко печатници – също. Но нямаше интернет с търсачки и социални мрежи; мобилни телефони, вайбър, скайп, утсап, зум и други форми за виртуално общуване.

И други неща липсваха, но беше актуално общуването между медиите в условия на конкуренция – да си пръв с новината, да си едни гърди напред в привличането на рекламодатели и в осигуряването на разнообразни рубрики, да си горд в плащането на по-щедри хонорари; тиха или явна вражда, често и с „кражба“ на журналисти, както и често неистинско, но приятно на вид приятелство – и всичко това едновременно.
Журналистите си изкараха хляба относително почтено, повечето спазвайки писани и неписани правила, включително по възможност и „трите независими източника“. Живи бяха жанрове, като пресконференция, брифинг, очерк, репортаж, коментар и др. Властта се отнасяше с уважение към „пишещите братя“, дори когато имаше повод да не се долюбва с някого, понякога заслужено.

Снимката е от изложба на Държавен архив Силистра от дарение на живеещия в САЩ бизнесмен и общественик Румен Чернев, партньор на Гилдията на силистренските журналисти в осъшествяваната единствена в България среща „Петък 15 часа“. Тя просъществува 5 години (1996-2001 г.) и бе провеждана в залите на ресторант „Златна Добруджа“. През повечето време двигател на инициативата бе Любен Антонов – кор. на БНР до 2002 г. Воден бе и дневник с теми и гости – събеседници (за автографи не помня) – безценно свидетелство за хора и събития в бурен период от развитието на страната в първото десетилетие след „демократичните промени през 1990 г.“ и в зората на настоящия век.
Йордан Георгиев, тогава кор. на в. „24 часа“ – от 1 април 1995 до 15 октомври 2012 г.

Автор: Йордан Георгиев, Фейсбук

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе