Русенско-тутраканско-силистренски екип сътвори етгнографски труд за 4 общини в две съседни области – Русенска и Силистренска

Наскоро в град Русе бе представена най-новата етнографска книга в област Силистра – „Етнография на Тутракан“. Причината да бъде първо там прощъпулникът й бе фактът, че начело с директора на РИМ Русе проф. Николай Ненов и негови колеги са част от смесен екип, включващ още Исторически музей Тутракан и дългогодишният в миналото ръководител на Етнографската експозиция в Силистра Донка Съботинова, сама авторка на няколко книги по темата.

На 28 февруари (вторник) от 17 часа в Обреден дом – Тутракан ще бъде представена „Етнография на Тутракан“, научаваме от покана за участие до областния управител на област Силистра инж. Николай Неделчев.

В предварителния текст, разпространен чрез Фейсбук, се казва: „Изданието, което е отпечатано с финансовата подкрепа на община Тутракан и Министерство на културатау е плод на дългогодишен авторски труд на тутракански музейни специалисти и на етнографи, фолклористи и етнолози: проф. Николай Ненов, Десислава Тихолова и Искра Тодорова от Регионален исторически музей Русе, както и на Донка Съботинова, етнограф в Регионален исторически музей-Силистра.

В него се изследват и представят обичаите, традициите, културата, архитектурата, фолклора, занаятите, семейните и родовите взаимоотношения, вярвания на отделните етноси и религиозни групи на бившата Тутраканска околия (днес община Тутракан, община Главиница, част от община Сливо поле и община Ситово), на местно и преселническо (балканджии, севернодобруджанци) население. Изследвани са и представени традициите, облеклото и обичаите и на други етнически конфесиални групи, като роми и алиани (казълбаши).

Изследователският и научен труд „Етнография на Тутракан“ представя цялото многообразие: празници, вярвания, календар, обреди от жизнения цикъл, елементи от материалната култура (храна, облекло), етнографски групи, фолклор. Информацията е групирана в научни статии, музейните и научни специалисти предлагат на читателя и съвременен поглед към етнография на Тутраканския край“.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе