Кметът награди личности и институции с принос в духовното развитие на Силистра

В навечерието на Деня на народните будители на 27 октомври 2022 г. от 17.00 ч. в зала 13 на Художествена галерия – Силистра, на официална церемония д-р Юлиян Найденов – Кмет на Община Силистра, награди личности и институции с принос в духовното развитие на Силистра. Церемонията уважиха:НВпр Доростолският митрополит Яков, областният управител Николай Неделчев, д-р Габриела Миткова РУ на МОН, Мария Недялкова, зам. -кмет “ Хуманитарни дейности „, д-р Мирослав Тодоров зам.-кмет „Финанси и икономика“, журналисти и гости.Тази година кметът на Община Силистра – д-р Юлиян Найденов удостоява и награждава с признателност и благодарност – Будител на нашето съвремие 2022 г. – с личен принос в духовното развитие на община Силистра, научни постижения и всеотдайна преподавателска дейност – доц. д-р на Филологическите науки Тодорка Георгиева.

Биография:

Доц. д.ф.н. Тодорка Георгиева е преподавател по български език в Катедрата по филологически и природни науки към Филиал – Силистра на Русенския университет „Ангел Кънчев”. Професионалният ѝ път започва през 1981 г., когато завършва специалността „Българска филология” във Висшия педагогически институт в град Шумен (днес Шуменски университет „Епископ Константин Преславски”). От 1981 до 1988 г. работи като учител по български език и литература в град Силистра. През 1988 г., след спечелен конкурс, е назначена в Полувисшия педагогически институт, чийто приемник днес е Филиал – Силистра на Русенския университет „Ангел Кънчев”.

През 2001 г. доц. Тодорка Георгиева придобива образователната и научна степен доктор след успешно защитена дисертация на тема: “Лексиката на Златоструй от ХІІ в. /с оглед на лексико-семантичните групи/”. През 2005 г. се хабилитира в научното направление Български език (Старобългарски език) с хабилитационен труд на тема: „Три оригинални слова в ранната старобългарска проповедническа традиция”.

През 2016 г. защитава дисертация на тема: „Изследване на Тържественика от ХІІ в.” и придобива научната степен доктор на филологическите науки.
Научните интереси на доц. Тодорка Георгиева са в областта на медиевистиката. Автор е на проучвания върху езика и съдържанието на най-ранния препис на кратката редакция на Симеоновия Изборник Златоструй, към който е прибавена сбирка с календарни четива, известна като Тържественик. Особено внимание отделя на оригиналните слова в състава на двата сборника, част от които принадлежат на най-изтъкнатия измежду Кирило-Методиевите ученици – Климент Охридски.

Изследванията на доц. Тодорка Георгиева са публикувани в шест монографии и две учебни помагала за студенти. Автор е на около 90 статии и доклади. Научен ръководител е на един успешно защитил и двама настоящи докторанти. Участник е в университетски, национални и международни научноизследователски проекти. Член е на Съюза на учените в България – клон Русе; на Научния център “Преславска книжовна школа” към Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” и на Научния център “Св. Дазий Доростолски” към Филиал – Силистра на Русенския университет „Ангел Кънчев”.

С отличието Благодеятел на 2022 г., за дарения в подкрепа на общността, за проявена инициативност, за състрадание и човещина, кметът отличи ръководството на фирма „Поларис 8“ ООД, град Силистра, с представител инж.Никола Николов.

През 2022 г. кметът – д-р Юлиян Найденов за Деня на народните будители също така отличава и награждава 11 институции и 10 личности с принос за духовното развитие на Силистра:
Институции с годишнини и принос за духовното развитие на гр. Силистра
• 135 години ОбУ „Св. Климент Охридски“ с.Професор Иширково
• 115 години НЧ „Просвета -1907“, село Професор Иширково
• 80 години НЧ „Светлина – 1942“, село Главан
• 80 години НЧ „Самообразование – 1942“, село Йорданово
• 80 години НЧ „Йордан Йовков -1942“, село Казимир
• 65 години НЧ „Заря – 1957“, село Брадвари
• 50 години Художествена галерия в Силистра
• 50 години от създаването на танцов ансамбъл „Добруджа“
• 25 години ПГПТ „Евлогий Георгиев“
• 25 години Клуб „Амадеус“
• 20 години от създаването на Сдружението на литературните творци „Реката“
• Признателност към личности с принос за духовното развитие на Силистра
• Георги Куртев – 90 години
Той е първият член на Съюза на българските художници от Силистренския регион. Г-н Куртев има значителен принос за утвърждаването на силистренската керамика в България и в над 50 страни по света. Изявен майстор на малката пластика. Негово дело е художественото оформление на редица училища и обществени сгради.
• Доц. д-р Илиянка Горанова – 80 години
Доц. Горанова е в системата на обучението по български език – от 1966 година до днес. 50 години под различна форма в е в образователната система на град Силистра и на Силистренска област: в периода 1992 – 1997 – директор на Учителския институт със значителен принос за присъединяването му към Русенския университет ,,Ангел Кънчев“; в периода 1997 – 2008 – директор на Филиала на Университета в нашия град. През годините инициира и участва в различни квалификационни форми с учители от общината и областта.
Един от учредителите е на СНЦ ,,Клуб на учителя пенсионер „Иван Байчев“ и негов председател от 2016 година до днес.
Почетен гражданин на гр. Силистра за 2018 година.
• Константин Дончев – 80 години
От 1986 г. е член на Съюза на българските художници. В страната и чужбина има над 30 самостоятелни изложби. Печели много престижни награди, сред които и Призът за живопис на Международния фонд “Св. св. Кирил и Методий“.
Творби на Коста Дончев са част от колекции в България, Румъния, Гърция, Турция, Израел, Англия, Южна Корея, Италия, Франция и САЩ. Председател е на Дружеството на художниците в гр. Силистра. Бил е кмет на гр. Алфатар.
• Красимир Коев – 80 години
Завършил е българска филология и специализация по литературен анализ в Софийския университет ,,Свети Климент Охридски“. В град Силистра е от 1973 година. Под различни форми участва в образователния и културния живот на Силистра и на Силистренска област: учител по български език и литература, експерт по български език и литература към областния Регионален инспекторат по образованието; един от създателите на Езиковата гимназия ,,Пейо Яворов“ и неин първи директор. Под негово ръководство гимназията зае авторитетното си място и в национален мащаб. Активен участник в културния живот на Община Силистра.
• Минчо Панев – 75 години
Акордеонист с 55 години музикално творчество. През годините е участвал в повече от 15 певчески формации. Има множество записи в български национални телевизии, но в последните години записва 75 видеоклипа в телевизия „Сънрайз Маринов“. През 2019 г. проф. д-р Тодор Киров – преподавател в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – гр. Пловдив написва книгата „Добруджанския акордионист Минчо Панев“.
• Иванка Христова – 70 години
Учител, библиотекар и автор на 7 книги, член на Съюза на българските писатели. На 7 октомври г-жа Христова отпразнува своя 70-годишен юбилей с представянето на най-новата си книга „На Дунав“.
• Ванушка Ангелова Александрова – 60 години
Старши учител по български език и литература в ОУ „Отец Паисий „. Дългогодишен ръководител на клубовете по „Литературно творчество“ и „Художествено слово“ към Центъра за работа с деца. Като редактор, заедно с детска редакция, издава първият детско- юношески вестник в град Силистра – “Карнавал“. Преди 32 години поставя началото на Областния рецитаторски конкурс “С България в сърцето“ и “Духът на българина“, които се провеждат и до днес. През годините е удостоена с много отличия – признания за труда й – почетно отличие „ Неофит Рилски“ от Министерство на образованието и науката и поредни години учител на годината от Община Силистра.
• Румяна Гидолова
Журналист, дългогодишен радиоводещ и главен редактор на Радиоцентър – гр. Силистра /Общинско кабелно радио/. Любим глас на Силистра. Носител на награди като рецитатор и журналист.
• Румяна Вълчанова
Музикален педагог. Повече от 40 години работи в сферата на детското музикално певческо изкуство. През 1981 г. към Младежки дом – Силистра основава детската вокална група „Бяло, зелено, червено“. Стотици млади хора преминават през репетиционните зали, концертните сцени и конкурси под ръководството на г-жа Вълчанова. Между тях са : Миглена Илиева, д – р Юзай Незир, Йордан Марков, Мелин Ердинч, Ева Илиева. Дълги години е учител по музика в силистренски училища. Била е директор на Детската школата по изкуствата. Пенсионира се като Ст. експерт по музика при РИО на МОН /сега РУО/.
• Лилия Пейчева-Тодорова
Музикант – педагог. 26 години работи като учител по пиано. Преподавател е по музика в силистренски училища и корепетира на хор “ Седянка“. Създава клуб „Пианисимо“. Художествен ръководител и основател на трио „Елмина“ – Милица, Елица и Марина, които са нейни дъщери. Трио „Елмина“ имат множество отличия и призови места с участия както в региона, така и в национални и международни конкурси.

Водещ на церемонията беше г-жа Бонка Скорчелиева.В програмата участваха възпитаници на МШ „До, Ре,Ми“, трио „Елмина“, Рецитаторска група от ОУ „Отец Паисий“, музиканти с изпълнение на пиано и цигулка, с ръководител Грета Дачева-клуб „Амадеус“ и Минчо Панев с български фолклор.

В навечерието на Деня на народните будители на 27 октомври 2022 г. от 17.00 ч. в зала 13 на Художествена галерия –…

Posted by Община Силистра on Thursday, October 27, 2022

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе