В изпълнение на заповедта от 17.03.2020 г. на Окръжна прокуратура Силистра справката в РЗИ към 29.04.2020 г. в Силистренска област показва, че под наблюдение и 14-дневна домашна карантина общият брой на поставените стана 1 714 лица, от които 1 437 вече са излезли от този режим без оплаквания (това са завърнали се от страни със случаи на COVID-19). За същия период връчени с натрупване 1 735 са предписанията от дежурните на ГКПП-Силистра и контактни на болен с коронаровирус. Няма увеличение на болните в областта (5 в МБАЛ Силистра)
В уеб-базираната информационна система за пристигналите в страната лица ежедневно (вкл. в събота и неделя) се въвеждат данни за подлежащите на 14-дневна домашна карантина. Лицата без личен лекар се наблюдават от инспектори на РЗИ-Силистра. На ГКПП Силистра се изпълняват дежурства за 24-часов граничен здравен контрол, като и 24ч. дежурства на дежурен телефон 0879 170 186, за въпроси и сигнали. От няколко дни дежурните служители на е работят с таблети за електронна обработка на данните, като на преминалите лица-български граждани се връчва разписка за връчена декларация за запознаване с предписание за поставяне под карантина.
На водачите на товарни автомобили, които не са български граждани, се връчва разписка за връчена декларация за запознаване с предписание на три езика (български, английски и турски), както и се определя маршрутен лист с отразяване на дистанцията (ГКПП, през което ще напуснат територията на страната).
Междувременно от община Силистра съобщиха: в условията на извънредно положение и протиовоепидемични мерки в Силистра на Георгьовден не се предвижда общ ритуал (панихида и слова) край Мемориал „Военно гробище на загиналите в Първа световна война“ (статутът му е от 2012 г.). Своята почит институциите и гражданите могат да поднесат в свободен порядък по свой избор на време, спазвайки дистанция и носейки маски.Намиращият се край ГКПП Силистра (ĸpъcтoвищe нa yл. „Ceдми ceптeмвpи” и yл. ”Дpъcтъp“) мемориал е част от Национален регистър на военните паметници (44 в област Силистра, като техният областен регистър е в самостоятелен панел на сайта на Областна администрация – silistra.government.bg)
Иcтopичecĸи фaĸти: Boeннoтo гpoбищe в Cилиcтpa e тpeтoтo (другите две са в Тутракан – мемориал край с. Шуменци 1916, и в Добрич) в Бългapия oт вpeмeтo нa Πъpвaтa cвeтoвнa вoйнa. Πaмeтниĸът e едновременно и ĸocтницa. Cтpoeн e пpeз 1916 г. и e oтĸpит нa 1 януари 1917 г. Тук са пoгpeбaни 53 вoйни с различни чинове (офицери – 3, пoдoфицepи – 4, вoйници – 46. Πpeз 2006 г. oбщинa Cилиcтpa peмoнтиpa и пoчиcти мeмopиaлa в paмĸитe нa нaциoнaлнaтa ĸaмпaния „Cв. Гeopги Πoбeдoнoceц”.
Очаква се по подобен начин да бъде честван и 9 май – Ден на победата над хитлеристка Германия и 75 години от края на Втора световна война, по традиция на територията на паметника „31 Силистренски пехотен полк-Железен“ със Стена на славата (кръстовище на бул. „Македония“ и ул. Добруджа“).
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Силистра и региона.