Сертификатът за ваксинация срещу COVID-19 е готов

Министърът на здравеопазването представи електронния сертификат за ваксинация срещу COVID-19. Той ще се издава по два начина – всеки, който притежава електронен подпис, ще има достъп до сертификата си, а от 1-ви февруари – за хората без електронен подпис – личните лекари ще имат възможността да принтират на своите пациенти сертификатите. „Важно е да отбележим, че този сертификат няма печат и подпис и се генерира автоматично от системата, така че няма как да бъде допусната злоупотреба“, подчерта проф. Костадин Ангелов.

Българският сертификат за поставена ваксина срещу COVID-19 отговаря на изискванията на държавите-членки на Европейския съюз, като е надграден и с QR код, за да може да има до него лесен достъп от всяка точка на света, допълни здравният министър и обясни още, че до края на март електронното направление ще бъде достъпно за всички диагностични процедури в доболничната помощ.

„Когато бях избран за минисътър на здравеопазването, казах, че една от основните цели, по които ще работим, е Националната информационна система и изпълняваме този поет ангажимент. Следващата стъпка в надграждането е да включим и протоколите за скъпоструващо лечение вътре и направленията за специалист. Резултатите вече са видими“, заяви министър Ангелов.

Целта на пациентското досие, което все още се надгражда и към момента включва информация за сертификата за ваксина срещу COVID-19 и данни за издадени електронни направления и рецепти, за кръводавяране, за ползвани дентални услуги по линия на НЗОК и за медицинска експертиза, е единствено за улесние на пациентите и лекарите.

„Логично е всеки лекар, при когото отивате, да има данни какво се е случило с вас, за вашата медицинска история, защото пациентите които постъпват в лечебно заведение, постъпват както по планов път, така и по спешен път. Това е основната цел – да улесним максимално всички участници в системата на здравеопазването – пациенти, лекари, защото в момента пациентите, голяма част от тях, особено хронично болните, те се разхождат от лекар на лекар с едни големи папки. Събрали са си всички епикризи, всички рецептурни книжки. Трябва да ги улесним“, каза министър Ангелов.

В отговор на журналистически въпрос за евентуално разхлабване на противоепидемичните мерки на територията на страната, здравният министър обясни, че продължават разговорите и срещите с всички заинтересовани страни.
„Не съм човекът, който иска да затваря сектори и бизнеси, но съм човекът, който иска да гарантира здравето на българите. Категорично не съм готов да плащаме цена, каквато плащахме преди време – с много починали граждани. Постигнахме резултат и той е видим за всички“, каза министърът на здравеопазването.

Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]



viber

Върни се горе